رساله‌حقوق امام سجاد (علیه السلام)

 

چند ویژگی برایم از تمام ویژگی‌های دیگر مهم‌تر بودند که آنها عبارتند از:

۱. متنی باشد که از ائمه معصومین(علیهم السلام) نقل شده باشد.

۲. متنی باشد که در آن بتوان موضوعات و عناوین عقیدتی، فقهی و اخلاقی را پیدا نمود.

۳. متنی باشد که قابل استفاده برای تمامی گروه‌های سِنّی باشد.

این دو دغدغه دست در دست هم ذهن اینجانب را بسیار مشغول کرده بود، تا اینکه با رساله‌ای از امام سجاد(علیه السلام) که در بردارنده یک سری از حقوقی که بر دوش انسان است، آَشنا شدم.

با نگاهی به ترجمه‌های فارسی‌ای که در کتابخانه‌ها موجود بود به نکته‌ای پی بردم و آن عدم وجود ترجمه‌ای روان از این کتاب بسیار گرانسنگ است.

از همین روی و به تشویق دوستان، همت به دسته بندی‌ای منظم و ترجمه‌ای روان از این کتاب اقدام نمودم که امید دارم این عمل مورد رضایت حضرت قرار بگیرد.

نوشته مورد نظر دارای چند ویژگی است:

۱. نوشته‌ای است که از زبان معصوم(علیه السلام) نقل شده، که او آگاه‌ترین انسان‌ها نسبت به وظایفشان در مقابل جهان پیرامون خود است.

۲. این نوشته حاوی مطالب فقهی، اخلاقی و عقیدتی است که در ۵۱ عنوان، حضرت هر کدام را به عنوان حق بیان می‌دارند.

۳. رساله به گونه‌ای است که می‌تواند مورد استفاده تمامی گروه‌های سنی قرار بگیرد و مخاطبین بتوانند بدون نیاز به شرح و توضیح، با این نوشته ارتباط مستقیم برقرار کنند.

در پایان بر خود لازم می دانم از زحمات همسر عزیزم که اولین مشوق بنده در این امر بودند و ویراستاری این ترجمه را برعهده گرفتند، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

کتاب رساله حقوق امام سجاد(علیه السلام)
کتاب رساله حقوق امام سجاد(علیه السلام)

همچنین ببینید

وظایف مسلمانان

وظایف مسلمانان از نگاه حضرت زهرا(سلام الله علیها)

هر انسانی چه در ارتباط با خود و چه در ارتباطات میان فردی و گروهی، دارای وظایفی است که باید آن وظایف را به درستی بشناسد و خود را در عمل به آن‌ها ملزم بداند. از این‌رو انسان‌هایی که در پی شناخت وظایف خود نیستند، از سوی جامعه‌هایی که در آن زندگی می‌کنند؛ مورد توبیخ قرار می‌گیرند. پیروی از دین مانند هر مکتبی، وظایفی را بر دوش انسان می‌گذارد. از همین‌رو هر فرد مسلمان و جامعه‌ای که اسلام را به عنوان دین خود برگزیده‌اند، غیر از وظایفی که عقل به آن حکم می‌کند، وظایف دیگری نیز دارند که این وظایف با مراجعه به متون دینی اعم از قرآن کریم و متون حدیثی به دست می‌آید. این نوشتار به دنبال بیان وظایف مسلمانان از نگاه حضرت زهرا(سلام الله علیها) است که می‌توان آن را در خطبه فدکیه  و دیگر احادیثی که از ایشان به دست رسیده است، استخراج کرد. هدف از شناخت این وظایف در گام اول و عمل به آن‌ها در گام بعدی، جلوگیری از انحرافاتی است که ممکن است در جامعه اسلامی رخ دهد و آن فرد و جامعه را از مسیر هدایت دور کند. بر همین اساس، در این نوشتار به برخی از وظایفی که از احادیث حضرت زهرا(سلام الله علیها) استخراج شده است، پرداخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.