بایسته های ارتباط جنسی با همسر

در متون دینی گزاره های بسیاری را می توان یافت که بر ارزش روابط جنسی میان همسران اشاره دارد.

مقدمه

آمیزش جنسی یا ارتباطی جنسی با همسر، یکی از ارتباطات مهم میان زن و شوهر است که دارای کارکردهای جسمی و روانی بسیاری است. این کارکردها به گونه ایست که می تواند زمینه ساز رضایت زناشویی و رضایت از زندگی باشد. از همین روی زن و شوهری که از ارتباط جنسی با دیگری لذت نمی برد، نمی تواند طعم رضایت زناشویی را درک کرده و در نهایت رضایت از زندگی را در او به سطح بسیار پائینی تنزل خواهد داد.

اهمیت روابط جنسی در متون دینی

در متون دینی گزاره های بسیاری را می توان یافت که بر ارزش روابط جنسی میان همسران اشاره دارد. در روایتی نقل شده است که پیامبر (صلی الله علیه و آله) به ابوذر فرمودند که با همسر خویش نزدیکی کن تا پاداش بگیری. ابوذر با تعجب پرسید: ای پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله)! برای نزدیکی کردن با آنها ماجور هستیم؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند: همان گونه که اگر حرام مرتکب شوی، گناهکار هستی، هر گاه با حلال درآمیزی، پاداش می گیری».[۱]

در روایات دیگر از آن به عنوان منبع لذت جویی[۲] انسان هم در دنیا و هم در آخرت نام برده شده است.[۳]

این دست از روایات بخشی از احادیثی است که در کتاب های حدیثی آمده است که نشان از اهمیت رابطه جنسی میان همسران دارد که لازم است این روایات به درستی فهمیده شود و به توصیه های عملی که در آن ها آمده است، خود را ملزم داشت.

بایسته های ارتباط جنسی با همسر

در ارتباط جنسی باید به برخی از نکات بسیار مهم توجه داشت، تا بتوان یک رابطه جنسی مطلوب را با همسر، تجربه کرد. عدم توجه به این بایستگی های ارتباطی می تواند زمینه ساز نفرت هر دو شریک جنسی و یا آسیب رسیدن به دیگری باشد. برخی از این باسته ها را با هم مرور می کنیم:

۱.برای ارتباط جنسی خود یک زمان مشخصی را در روز مشخص کنید.

سعی کنید قبل از فرا رسیدن زمان آن با همسر خود شوخی هایی را داشته باشید و به ایما و اشاره این امر را برسانید که دوست دارید امروز و یا امشب با هم رابطه جنسی داشته باشید. (این سخن ما به این معنا نیست که در هفته روزهای مشخصی را بدین امر اختصاص بدهید که این هم بد نیست ولی سعی کنید توجه به نیازهای فی البداهه همسر خود هم داشته باشید.)

۲.حتما قبل از ورود به رابطه جنسی، به بهداشت خود توجه کنید.

شاید تصورتان این است که منظورمان بهداشت جسمی است. بهداشت جسمی بخشی از سفارش ما به شماست و همه آن نیست، چرا که شما بر اساس تجربه ای که تا به حال با همسر خود داشته اید به این امر توجه داشتید که بهداشت و نظافت اندام خود به خصوص نظافت اندام تناسلی یک امر اجتناب ناپذیر است.

ما می خواهیم یک چیز دیگری را به شما بگوییم و آن توجه به بهداشت روان خودتان است. زن و شوهری که با استرس و یا اضطراب و یا ذهن مشغولی نسبت به روز گذشته خود و یا فردای خود وارد رابطه جنسی شوند، نمی توانند از روابط جنسی میان خود و همسر خود لذت کافی را ببرند. مردی که با استرس وارد رابطه جنسی شود، نمی تواند همسر خود را برای یک رابطه جنسی مطلوب آماده کند و نیز زنی که هنوز ذهنش به کارهای روز گذشته و یا فردایش هست، توجهی به نیازهای همسرش در حین ارتباط جنسی ندارد و سعی می کند هر چقدر شده زودتر از این رابطه خارج شود.

پس لازم است زوجین قبل از ورود به رابطه جنسی، همه دغدغه ها و ذهن مشغولیت های خود را رها کنند و سعی کنند یک رابطه خوب را با همسر خود داشته باشند.

یک رابطه جنسی خوب، به تنهایی می تواند بسیاری از اضطراب ها و استرس های کاذب شما را کاهش دهد.

شاید بیان این نکته خالی از فایده نباشد که برای رابطه جنسی خود سعی کنید یک مکان بدون تنش را مهیا کنید. گاه خود محیطی که در آن هستید، ممکن است تنش زا باشد و ذهن شما را متوجه مسائل دیگری کند. در ادامه به مکانی که باید ارتباط جنسی در آن برقرار شود، اشاره خواهیم کرد ولی شما فعلا این نکته نقد را داشته باشید که برخی از مکان ها می تواند زمینه ساز استرس و اضطراب های کاذب باشد.

سعی کنید قبل از ورود به اتاق خواب خود، برای اینکه یک رابطه جنسی خوبی را با همسر خود تجربه کنید، تمام این تفکرات و ذهن مشغولی ها را دم درب اتاقبگذارید و دست در دست همسر خود وارد اتاق خواب شوید و از یک رابطه جنسی مطلوب لذت ببرید.
تجربه لذت جنسی مطلوب، ساختنی است و باید آن را با همسر خود به طور شراکتی بسازید.

توجه به بایسته های جنسی همسران، می تواند زمینه ساز لذت بیشتر از رابطه شود. 

بایسته های رابطه جنسی 

  1. تغذیه مناسب قبل و بعد از وارد شدن به رابطه جنسی

یکی از موارد بسیار مهمی که باید در ارتباط با همسر بدان توجه داشت، تغذیه مناسب قبل و بعد از ارتباط جنسی است. در روایات اهل بیت (علیهم السلام) افراد را از آمیزش با شکم پُر اجتناب داده اند.[۴]

در روایتی از امام رضا (علیه السلام) نیز اینگونه نقل شده است که فرمودند: « با زنها در اول شب چه در زمستان یا تابستان آمیزش نکنید، زیرا معده و رگها پر است، و برای آمیزش مناسب نیست، و موجب بیماریهای سختی مثل قولنج و نقرس و سنگ مثانه و چکیدن ادار و ضعف و رقیق شدن چشم می‌شود، هر گاه خواستی آمیزش کنی در آخر شب انجام ده که برای بدن مناسبتر و برای فرزند دار شدن امیدوارتر، و اگر خداوند فرزندی برای شما مقدر کند عقل وی را پاکیزه‌تر می‌سازد.»[۵] شکم پر می تواند لذت یک رابطه جنسی را از دو طرف بگیرد، از همین روی لازم است با فاصله مناسبی از صرف غذا، اقدام به رابطه جنسی با همسر نمود.

باید توجه داشت که به همان اندازه ای که شکم پُری برای یک رابطه جنسی خوب نیست، شکم خالی هم همین گونه است؛ چرا که ضعف حاصل از شکم خالی باعث زمینه سازی بی میلی یکی از طرفین به رابطه جنسی می شود. از همین روی بهتر آن است که تعادل، مورد توجه قرار بگیرد.

در مورد تغذیه بعد از رابطه جنسی نیز باید توجهاتی را مبذول داشت. یکی از نوشیدنی هایی که خیلی خوب است بعد از رابطه جنسی مورد مصرف قرار بگیرد، شربت بهار نارنج است که می تواند ضعف حاصل از رابطه جنسی را تا حد خوبی جبران کند. شاید خرما نیز یکی از خوراکی های قوت بخش برای خوردن قبل و بعد از یک رابطه جنسی باشد.

۲. داشتن یک مکان مطلوب برای ارتباط جنسی

برای داشتن یک رابطه جنسی مناسب، باید مکان مناسبی را بدان اختصاص داد. این توجه از دو جنبه است، از یک جنبه آن بحث تربیتی است و جنبه دیگر آن، آرامش همسران است. جنبه تربیتی آن این است که فرزندان و یا افراد دیگر خانواده نباید صدایی از این رابطه به گوششان برسد. چرا که می تواند آسیب های تربیتی ای را برای فرزندان به همراه داشته باشد. از همین روی بسیار سفارش شده است که در مکانی که کودکی در آن حضور دارد، از آمیزش جنسی خودداری شود. بوده اند برخی از والدینی که امروزه از رفتارهای نابهنجار جنسی فرزند خود شکایت دارند و هنگامی که از ایشان سئوال می شود، ریشه آن را در برقراری ارتباط جنسی ای می دانند که در اتاقی که نوزادشان در گهواره بیدار بوده است و این افراد به گمان آنکه ایشان را نمی بیند، اقدام به رابطه جنسی با یکدیگر کرده اند. رابطه جنسی برای زن و مردی که زوج هستند، دارای برکات بسیاری است ولی دیدن و یا شنیدن این رابطه برای دیگران آسیب های فراوانی را به همراه خواهد داشت.

در ضمن باید مکانی که برای این دست از ارتباطات در نظر گرفته می شود، مکانی تنگ نباشد، تا زن و شوهر بتوانند با هم رابطه جنسی خوبی داشته باشند.

  1. آماده کردن همسر

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در رابطه جنسی با همسر، آماده کردن اوست. مردان به سرعت می توانند وارد رابطه جنسی شوند ولی زنان اینگونه نیستند. زنان نیاز به آن دارند که برای این کار آماده شوند و بدون این آمادگی نمی توانند از رابطه جنسی با همسر لذت ببرند.

یکی از تفاوت های اساسی میان زن و مرد در برقراری رابطه جنسی همین مورد است. مردان به راحتی به واسطه دیدن اندام همسر خویش، برانگیختگی جنسی در ایشان پدیدار می شود ولی زنان اینگونه نیستند. زنان برای ارتباط جنسی، مقدمه ای دارند و آن برقراری ارتباط عاطفی با همسر خویش هستند. مردان با دیدن به راحتی تحریک می شوند و زنان با شنیدن. شنیدن جملات عاطفی به شدت می تواند زنان را برای یک رابطه جنسی مساعد آماده کند.

به همراه این جملات عاطفی می توان با اندام های همسر خود بازی کرد، که در متون دینی از آن به «ملاعبه» تعبیر شده است. ملاعبه مجموعه رفتار‌های عاشقانه و تحریک کننده‌ای است که در اسلام توصیه شده است قبل از آمیزش جنسی انجام شوند. ائمه معصومین (علیهم السلام) در روایات متعدد ملاعبه را مایه بهبود رابطه جنسی دانسته‌اند.

از امیرالمومنین (علیه السلام) در کتاب وسائل الشیعه نقل شده است: «هنگام آمیزش، چون پرندگان شتاب نکنید، صبر پیشه‌ی خود سازید، زن‌ها نیازمند وقت بیشتری هستند، مدتی نه چندان طولانی به عشق بازی بپردازید، همسرتان را کاملاً آماده سازید. آمادگی دو سویه؛ آمیزش را فرح بخش و کامل می‌کند».

  1. خوشبو کردن و آراستن برای یک دیگر

یکی از مواردی که هم زن باید بدان توجه داشته باشد و هم مرد، بحث خودآرایی برای رابطه جنسی با همسر است. بحث خودآرایی مخصوص زن نیست بلکه مرد هم باید لباس های مناسبی برای ارتباط جنسی بر تن کند. این یک امر دو طرفه هست، بدین معنا که اگر مرد دوست دارد که همسرش با لباسی آراسته و زیبا برای ارتباط جنسی حاضر شود، او نیز باید لباس های مناسبی که همسرش دوست دارد را بپوشد.

مطلب دیگری که در اینجا باید بدان توجه داشت، خوشبویی زن و مرد در هنگام ارتباط جنسی است. زن و مرد در هنگام ارتباط جنسی باید از خوشبو کننده هایی که باعث تحریک جنسی دیگری می شود، استفاده کند. توجه داشته باشید هر بوی خوشی دلیل نمی شود که برای رابطه جنسی مناسب باشد. باید به این امر توجه داشت و برای رابطه جنسی از خوشبو کننده های مناسب ارتباط جنسی استفاده کرد.

  1. توجه به لذت های همسر

یک رابطه جنسی هنگامی می تواند یک رابطه مطلوب باشد که زن و مرد هر دو در آن به لذت جنسی برابر برسند. این یک خطایی بوده است که در قدیم بر این باور بوده اند که زنان نیاز به ارگاسم ندارند. این کاملاً یک باور نادرست است. به همان اندازه که مردان نیاز دارند در رابطه جنسی ارضا شوند، زنان نیز نیازمند رسیدن به ارگاسم هستند.

مجموعه فعالیت هایی که در ارتباط جنسی انجام می شود، باید مورد رضایت شریک جنسی یعنی همسرتان باشد. برخی از افراد بدون توجه به نیازهای طرف مقابل و سعی در تامین آن، صرفاً به دنبال ارضای نیازهای خود از رابطه جنسی با همسر خود هستند. از همین روی باید چه مرد و چه زن در بخشی از فعالیت های جنسی خود، به دنبال تامین نیازها و امیال همسر خود در رابطه جنسی باشد.

  1. بیان خواسته های جنسی خود

زن و مرد باید از میل ها و علایق جنسی همدیگر با خبر باشند تا بتوانند در رابطه جنسی آن ها را برای دیگری تامین کنند. برخی از زوج ها به خاطر حیای افراطی ای که در این زمینه دارند، از بیان خواسته های خود در این امر غافل می شوند و به علت تامین نشدن آن، نمی توانند از رابطه جنسی مطلوبی برخوردار شوند.

خوب هست زن و مرد قبل از رابطه جنسی و یا در حین رابطه جنسی با همسر خود، علایق، امیال و نیازهای جنسی خود را بیان دارند. اگر نسبت به عمل جنسی ای رضایت ندارد، نباید این کار از سوی همسر در رابطه جنسی انجام شود.

رابطه جنسی با همسر، یک رابطه شراکتی است که هر دو طرف باید سعی کنند رضایت دیگری را در این رابطه جلب کند. جلب رضایت همسر در یک رابطه جنسی می تواند زمینه ساز استحکام پیوند زناشویی و بالا رفتن رضایت زناشویی شود.

سعی کنید در رابطه جنسی با همسر، حیا را به کناری نهید و هر آنچه که مطلوب تان هست و نابهنجار شمرده نمی شود را از همسر خود بخواهید. (فقط این تذکر را به افرادی که عادت به دیدن فیلم های پورن دارند بدهیم که کارهای جنسی ای که در این فیلم ها انجام داده می شود، حالت ساختگی دارد و توقع نداشته باشید کارهایی که در فیلم توسط بازیگران پورن انجام می شود را همسر شما انجام دهد، پس هم توقع خودتان را پائین بیاورید و هم برای اینکه بتوانید از رابطه جنسی با همسر خود لذت ببرید از دیدن این نوع از فیلم ها اجتناب کنید.)

  1. هم آغوشی با همسر بعد از ارتباط جنسی

یادمان باشد که رسیدن به ارگاسم انتهای یک رابطه جنسی مطلوب نیست. جدای از آنکه جسم زن و شوهر از یک رابطه جنسی باید لذت برده و تامین شود، نیاز است که روح ایشان نیز از این رابطه بهره گیرد. از همین روی برخی از افراد میان ارگاسم و انزال تفاوت قائل شده اند. ارگاسم مرحله ایست که هم انزال صورت گرفته است بدین معنا که جسم مطلوبیتی که از یک رابطه جنسی طلب می کرده است، بدان رسیده و هم لذتی که روح می خواسته است بدان رسیده است.
این نکته را توجه داشته باشید که نیازی نیست هر رابطه جنسی ای در هفته به مرحله ارگاسم برسد ولی سعی کنید هفته ای یک بار این تجربه را با همسر خود داشته باشید.

رسیدن به ارگاسم، کار سختی نیست. باید مقدمات اولیه و نهایی آن را تدارک کرد. مطالبی که تا به حال گفته شد، همه مربوط به مسائل قبل و حین ارتباط جنسی با همسر است. ولی بعد از ارتباط جنسی نیز لازم است به نکاتی توجه کرد. از جمله این نکات آن است که نباید سریع بعد از رسیدن به اوج لذت جنسی و خاموشی، بستر را ترک کرد. لازم است مدت کوتاهی را در کنار همسر خود قرار بگیرید. (منتهی بعد از رساندن او به اوج لذت جنسی) آرام گرفتن در بستر هم به آرامش جسمی شما کمک می کند و هم به آرامش روحی شما.

بد نیست همان نوازش های اولیه که در کنار همسر داشتید، ادامه دهید. منتهی در این مواقع، نقش زن در رابطه جنسی شدیدتر می شود. همان طور که مرد آغاز کننده نوازش همسر در ابتدای رابطه جنسی بود، بعد از اتمام این رابطه، زن می تواند اقدام به نوازش همسر خود کند. علت این امر آن است که مردان بعد از رسیدن به مرحله خاموشی جنسی، بسیاری از توان و میل خود را از دست می دهند و این نوازش های زنانه می تواند کمک زیادی به آرامش جسمی و روحی ایشان داشته باشد.

سعی کنید بعد از رابطه جنسی در کنار هم بمانید و صحبت کنید. شاید یکی از زمان هایی که می توان در مورد آینده زندگی با همسر صحبت کرد، بعد از یک رابطه جنسی مطلوب است. ذهن در این زمان دیگر بسیاری از دغدغه های دروغین را ندارد و زمان خوبی است که با یکدیگر در بستر به گفتگو بپردازند.

  1. حمام کردن با هم

چه قدر خوب است به این نکته پایانی نیز خود را ملزم کنید. نه برای همه رابطه های جنسی تان در طول هفته با همسر. بلکه اگر بتوانید فقط یک بار در هفته نیز این کار را بکنید، خیلی خوب است. با هم به حمام بروید.

پی نوشت:

[۱] . یُرْوَى عَنِ اَلنَّبِیِّ (صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ) أَنَّ أَبَا ذَرٍّ رَحِمَهُ اَللَّهُ سَأَلَهُ عَنْ هَذَا فَقَالَ اِئْتِ أَهْلَکَ تُؤْجَرْ فَقَالَ یَا رَسُولَ اَللَّهِ آتِیهِمْ وَ أُوجَرُ فَقَالَ رَسُولُ اَللَّهِ (صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ) کَمَا أَنَّکَ إِذَا أَتَیْتَ اَلْحَرَامَ أُزِرْتَ فَکَذَلِکَ إِذَا أَتَیْتَ اَلْحَلاَلَ أُوجِرْتَ. (الکافی، ج ۵، صفحه 495)

[۲] . مُحَمَّدُ بْنُ یَحْیَى عَنْ سَلَمَهَ بْنِ اَلْخَطَّابِ عَنْ عَلِیِّ بْنِ حَسَّانَ عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِنَا قَالَ: سَأَلَنَا أَبُو عَبْدِ اَللَّهِ عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ أَیُّ اَلْأَشْیَاءِ أَلَذُّ قَالَ فَقُلْنَا غَیْرَ شَیْءٍ فَقَالَ هُوَ عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ أَلَذُّ اَلْأَشْیَاءِ مُبَاضَعَهُ اَلنِّسَاءِ .( الکافی، ج ۵، صفحه 321)

[۳] . قَالَ أَبُو عَبْدِ اَللَّهِ عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ : مَا تَلَذَّذَ اَلنَّاسُ فِی اَلدُّنْیَا وَ اَلْآخِرَهِ بِلَذَّهٍ أَکْثَرَ لَهُمْ مِنْ لَذَّهِ اَلنِّسَاءِ. (همان) 

[۴] . قال الصادق (علیه السلام): «ثَلاثَهٌ یَهْدِ مْنَ الْبَدَنَ وَ رُبَّما قَتَلْنَ، دُخُولُ الْحَمّامِ عَلَی الْبِطْنَهِ و الْغِشْیانُ عَلَی الْاِمْتِلاءِ وَ نِکاحُ الْعَجائِزِ؛ سه کار بدن را خراب می‌کند و چه بسا موجب مرگ انسان شود، با شکم سیر به حمام رفتن، با شکم سیر همبستر شدن، آمیزش با زنان سالخورده». (وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۱۹۱ و ۹۶.)

[۵] . سفینه البحار ج ۱ باب جمع.

همچنین ببینید

شیوه های برون رفت از تاثیرات منفی سلبریتی ها بر نوجوانان

شیوه های برون رفت از تاثیرات منفی سلبریتی ها

واژه «سلبریتی» از کلمه«celebrity» در زبان انگلیسی گرفته شده است که معادل واژه های «مشهور»، «معروف» و «نام آشنا» در زبان فارسی است. اصلی ترین کاربرد این واژه را می توان از اوایل قرن بیستم دانست ولی مفهوم واژه «سلبریتی» به عنوان یک شخص مشهور و شناخته شده، قبل از این دوران نیز وجود داشته و این واژه مورد استفاده قرار می گرفته است. به طور کلی می توان سلبریتی را به معنای فردی دانست که توسط تعداد قابل توجهی از افراد شناخته می شود و به دلیل دستاوردها، شهرت، محبوبیت و یا حضور فعال در رسانه‌ها و جوامع مختلف شناخته می‌شود. این افراد غالبا به عنوان تاثیرگذار در دیگر افراد جامعه در همه رده های سنی شمرده می شوند.

یک نظر

  1. فکر میکنم سکس تو زندگی زناشویی رل مهمی رو بازی میکنه ? البته به شرطی که شوهرت درخواست سبک پورن استاری نکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.